Özgen Oto Elektronik Sitemiz Yayına Girmiştir.
Sitemizden ürünlerimizi Görebileceğiniz Gibi ister Online İrtibat Kurabilirsiniz, isterseniz Telefon aracılığıyla detaylı bilgi alabilirsiniz.
Teşekkürler
Özgen Oto Elektronik...
Oto Beyin
Abs Beyni
Airbag Beyni
merkezi kilit beyni Merkezi Kilit Beyni
Enjeksiyon Beyni
Sanzuman Beyinleri
BSI Modülleri
Sensör ve Roleler
enjektör Çeşitleri Enjektör Çeşitleri
Airbag Çesitleri
Kilometre Saatleri
Emniyet Kemek Emniyet Kemer Çeşitleri
Sinyal Kollari Sinyal Kollari
Far, Sinyal, Stop Çesitleri
Turbo Çeşitleri

 
TURBO EŞİTLERİ

TURBONEDİR?


 Motorların gücünü arttırmak iin kullanılan en verimli yöntem , turbo takviyesidir. Bu sayede ok yüksek gü elde ediliyor. Bazı otomobiller satandart olarak turbo motorlar ile satılıyor.Ancak normal motorlara sonradan da turbo takılabiliyor. Turbo üreten bazı firmalar , motorunu gülemdirmek isteyenler iin değişik seenekler sunuyor . Fakat yüksek gü amalayanların , otomobillerinin motorunun dağıtılmasına hazırlıklı olmaları gerekiyor. İki tip turbo modifikasyonu bulunuyor . İlkinde modifiye işlemi , motora herhangi bir müdehale yapılmadan , sadece turbonun takılmasıyla gerekleştiriliyor. İkinci tip modifikasyonsa , motorun tamamen dağıtılması ve daha dayanıklı paraların eklenmesiyle yapılıyor. Bir turbo kiti birok paradan oluşuyor. Turbo manifoltu , by-pass ve wesgate valfi , hava boruları, intercooler ve turbo , bu kitin ana birimleri . Her biri ayrı göreve sahip olan bu paraların, elde edilecek olan güce büyük katkısı vardır.

TURBO NASIL ALIŞIR?

Turbonun iinde iki adet türbin vaya başka tanımla pervane bulunur. Bunlardan biri egzosa , diğeriyse emme manifoltuna bağlıdır. Yanmış egzoz gazı , devirlenen motor ile hızlanır. Bu hızdan elde edilen kuvvetin bir bölümü, türbinlerden birini harekete geirir. Dolayısıyla diğer türbin, bu dönen türbinlerle birlikte hareket eder. İkinci türbinin görevi ise, kazandığı dönme gücüyle dışarıdan hava emmektir.

TURBO KİT PARALARININ GÖREVİ

Havadaki oksijen miktarı ne kadar yoğunsa , yanma olayı da o kadar yoğun olur. Bu nedenle , emilmiş olan havanın önce soğutulması gerekiyor. İşte bu para, kitte yer alan inrecooler'dır. Aslında bir radyatör olan intercooler, geniş yüzeyleri nedeniyle bir ısı transferi gerekleştiriyor. Böylece havanın sıcaklığı düşürülüyor. Burada soğutulduktan sonra motora iletilen hava, yanmayı arttırarak daha fazla enerji ıkmasını sağlıyor. Yani basit bir aıklamayla, motorun gücünü arttırıyor. Dışarıdan gelen hava, hızından dolayı bir basın gücüne sahip. Bu basın ayarsız bir şekilde motora iletilmiyor. Bu yüzden turboya giren egzoz gazının basıncı wesgate valfi tarafından ayarlanıyor. By-pass valfinin görevi ise, emilmiş olan birikmiş havanın bir kısmını bu valf üzerinden atmak. Böylece boşalmış intercoolera tekrar yeni havanın gelmesini sağlıyor

MOTORDAKİ DEGİŞİKLİK


Turbo takviyeli motorların sıkıştırma oranı, atmosferik motorlara göre daha düşüktür. Fakat turbo basıncından dolayı, motorun bazı paraları normalden daha dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle pistonlar ve kolları, silindir kapak contası, subaplar gibi devamlı basın altında alışan paralar geliştirilmelidir. Aslında soft turbo adı verilen turbo modifikasyonlarında, sadece turbo kitinin eklenmesiyle yeterli bir düzeyde gü arttırımı sağlanıyor. Ancak yüzde ellilere varan gü yükselten turbolarda, yukarıda sıralanan motor modifikasyonları yapılmalıdır. Turbo sayesinde motorun torkunda ok yüksek bir artış oluyor. Dolayısıyla gü de artıyor. Bir ara turbolu motorlar ok sorun ıkartmaktaydı ve bu yüzden birok otomobil üreticisi, aralarını turboyla donatmamaya başladı. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte bu konuda da gelişmeler yaşandı. Böylece tekrar turbo takviyeli otomobiller satışa sunuldu. Turbonun sağladığı gü artışı, en ok Formula 1 otomobillerinde oldu. Örneğin 1985 yılında yarışan F1 otomobilleri sadece 1.5 litre hacme sahiptiler. Ancak turbolu olan bu motorlar yaklaşık 1500 beygir gü üretiyordu. Bu değer göz önünde alınırsa, turbonun ne kadar gü sağlayabileceği anlaşılıyor. Tabii ki bu oranda bir gü eklemesi olmasa da, satndart motordan bir hayli fazla gü elde edileceği kesin. Örneğin küük bir örnek vermek gerekirse, VW'in Passat modelinin 1.8 atmosferik motoru 125 bg gü üretebilirken, 1.8T turbo beslemeli motoru 150 bg. gü üretebilmektedir.Özgen Oto Elektronik